Početi sa vježbanjem nije teško, zar ne? Problem je istrajati. Prije svega, važno je istaknuti da će većina osoba u nekom trenutku osjetiti pad motivacije. Bilo da ste početnik, ili neko kome je trening dio svakodnevnice, nedostatak motivacije za vježbanje je nešto sa čim ćete se susretati.
Postavlja se pitanje, kako početi vježbati i usput ne odustati pri nailasku na prve prepreke. Uz naše prijedloge, naučite da se izborite sa takvim situacijama i izgradite zdrave navike.
Postavite realne ciljeve
Svaki početak, pa tako i ovaj, je dug proces koji zahtijeva vaše strpljenje, posvećenost i istrajnost. Ako ste odnedavno uvrstili vježbanje u svakodnevne aktivnosti, veoma je važno da postavite realne ciljeve. Velika očekivanja mogu nas sputavati i samim tim voditi do odustajanja, prije nego što smo iskusili čari i benefite vježbanja i fizičke aktivnosti.
Postavite li cilj, na primjer, da smršate 10 kilograma za 10 dana, brzo ćete se razočarati, i već naredni dan ponestaće vam motivacije za vježbanje. Samim tim će i šanse da odustanete biti velike. Nasuprot tome, uz manje i realnije ciljeve mnogo brže ćete primjetiti pozitivne promjene, što će vas motivisati da nastavite dalje.
Pronađite aktivnost koju volite
Veliki broj ljudi, na sam pomen fizičke aktivnosti zamišlja duge i naporne kardio ili težinske treninge u teretani. Postavlja se pitanje, kako početi vježbati ako nam se želja za vježbanjem gubi na samu pomisao treninga.
Jednostavno je, ako želite početi vježbati i istrajati bez odustanja, počnite sa fizičkom aktivnosti koju volite. To može biti brzi hod, aerobik ili vožnja bicikla. Izbor je na vama. Shodno tome, želja za fizičkom aktivnosti će rasti, a sa njom i motivacija za vježbanje. Postepeno se upoznajte sa svijetom treninga i vježbanja počevši sa aktivnostima koje volite i rezultati sigurno neće izostati.
Planirajte na vrijeme
Bez pravilne organizacije i unaprijed isplaniranog vremena za fizičke aktivnosti, veoma brzo ćete posustati. Navika planiranja obaveza prije početka radne sedmice je veoma važna u svim aspektima života. Ako se borite sa dilemom kako početi vježbati, plus uz to ne uspijevate pronaći vrijeme, moraćete se bolje organizovati. Najlakši način za to je upravo taj sto već na početku radne sedmice imate jasno određeno vrijeme za trening.
Budete li u već haotičan dan pokušavali da ubacite fizicku aktivnost, velike su šanse da ćete odustati. Izbjegavajte planiranje u posljednji čas jer ćete vrlo vjerovatno doživjeti pad motivacije i opusiti se kući uz vrećicu čipsa ispred televizora.
Pronađite partnera za vježbanje
Pronalazak partnera za vježbanje ima brojne benefite. Prije svega, to je veoma dobar način da istrajete, pogotovo ako ste početnik i još ste u procesu razvijanja zdravih navika. Dobra ideja je da pronađete osobu koja je takođe u dilemi kako početi vježbati, jer ćete se na taj način međusobno bodriti i podržavati.
Takođe, partner će vas motivisati za trening i onda kada niste mnogo raspoloženi. Ovim ćete preskakanje treninga svesti na minimum, jer ćete osjećati dozu odgovornosti ako ne ispoštujete dogovor. Zdrava konkurencija je još jedan vid benefita, jer možete zajedno da pratite progres, čime će vaša motivacija za vježbanje skočiti do plafona nakon prvih rezultata.
Ne pretjerujte
Veoma važna stvar je da budete umjereni u treningu, inače će brzo vaša dilema ‘’kako početi vježbati’’ prerasti u ‘’ovo mi stvarno nije trebalo’’. Budete li pretjerivali u želji da što prije vidite rezultate, obiće vam se o glavu. Svaki početak je težak i iziskuje mnogo strpljenja.
Počnite sa 3 treninga nedjeljno od po 30-45 minuta, i rasporedite ih u zavisnosti od svojih obaveza. Najbolje je da isplanirate treninge na početku radne sedmice, tako da ne osjećate pritisak. Postepeno, kako se budete navikavali, možete vježbati i 4-5 puta sedmično ako vam to odgovara. Najvažnije je da osluškujete svoje tijelo, i da znate kada ste pretjerali i kada vam je potreban odmor.
Takođe, vašem organizmu potrebno je dovoljno sna, pogotovo u periodu navikavanja na fizičku aktivnost. Vodite računa da ne ostajete do kasno uveče i obezbijedite svom organizmu odmor koji mu je potreban.
Pratite napredak
Ovo je veoma dobar način da vidite dokle ste stigli i samim tim dobijete volju da nastavite sa treningom. Čak i male promjene mogu vam pomoci da se dodatno motivišete i ne odustajete. Takođe, promjene dolaze do izražaja veoma brzo, pogotovo ako niste bili aktivni duži vremenski period.
Takođe, kako biste istrajali, postavite sebi više manjih ciljeva koje ćete pratiti i zapisivati. Dobra navika koju možete da razvijete je vođenje dnevnika aktivnosti kako biste se naučili biti disciplinovani. Možete ga koristiti za praćenje napretka, kao I za planiranje treninga i obroka tokom sedmice. Ubacite i pokoju motivacionu misao koja će vas inspirisati.
Vođenjem dnevika, nakon nekog vremena bićete u mogućnosti da sagledate svoj napredak od trenutka kada ste se zapitali kako početi vježbati, te kako ste daleko dogurali.
Probajte nove stvari
Budite kreativni kad je vježbanje u pitanju, i ne dozvolite da odustanete samo zato što ste upali u rutinu. Važno je da s vremena na vrijeme unesete nešto novo u svoje svakodnevne aktivnosti, kako ne biste sebe doveli u situaciju da odustanete.
Možete, na primjer krenuti u teretanu ako ste do sada vježbali kod kuće, voziti bicikl umjesto aerobika ili krenuti na pilates. Ideja je mnogo, ključ je u tome da osluškujete svoje potrebe i ne odustajete. Nakon što ste prešli toliki put u mijenjaju navika na bolje, bila bi šteta da morate ponovo traziti nacine kako početi vježbati.
Nema komentara