Živimo u vremenu gdje nas bombarduju informacijama da su ugljeni hidrati i šećeri štetni te da ih pod svaku cijenu trebamo izbjegavati, posebno ukoliko se borimo sa viškom kilograma. S tim u vezi postoje i brojne rasprave o tome da li i voće spada u grupu namirnica koje biste trebali izbjegavati ukoliko želite smršati.
Sve vrste voća sadrže visoke nivoe minerala, vitamina, vlakana ali i šećera. Upravo zbog visokog udjela šećera u voću i straha mnogih od istog, često se postavlja pitanje „da li voće deblja?“.
U nastavku teksta riješićemo vam ovu dilemu.
Voćni šećeri
Šećeri iz voća se u organizmu ne ponašaju jednako kao i rafinisani šećeri. Rafinisani šećeri dobijeni iz šećerne repe dobijaju se ekstrakcijom šećera prilikom čega se svi ostali dijelovi odstranjuju kako bi se dobila čista saharoza. Sa druge strane, voće takođe sadrži šećere (fruktozu) ali i vitamine, minerale i vlakna.
Osnovna razlika između voćnih i industrijskih šećera je u tome kako se oni ponašaju u organizmu. Primjera radi, kada jedemo industrijske slatkiše dolazi do naglog skoka glukoze u krvi. Nedugo zatim, organizam naglo kreće da luči hormon insulin kako bi smanjio nivo šećera u krvi. Naglim lučenjem insulina, do mozga dopiru signali da smo gladni, zbog čega tijelo kao odgovor kreće da taloži masne naslage kao rezerve energije.
Šta se dešava u našem tijelu kada jedemo voće?
Prije svega, voćni šećeri neće prouzrokovati nagli skok glukoze u krvi. Istina je da će nivo šećera u krvi porasti, ali ne u tolikoj mjeri da dolazi do hormonskog odgovora organizma. Voćni šećeri se u organizmu razlažu polako i postepeno, zahvaljujući vlaknima. Fitonutrijenti iz voća inhibiraju trasport fruktoze u krvotok, što znači da neće doći do naglog lučenja insulina i taloženja masnih naslaga u organizmu.
Dakle, odgovor na pitanje da li voće deblja je – ne. Slobodno jedite voće, jer osim što vas neće udebljati, voće vam može obezbjediti brojne zdravstvene pogodnosti.
Strah od šećera i ugljenih hidrata
Danas, gotovo da nema osobe koja ne izbjegava ugljene hidrate. Jednostavno, ugljeni hidrati i šećeri su na toliko lošem glasu da ih mnogi izbacuju ih ishrane, kako zbog zdravlja tako zbog održavanja kilaže.
Ovakvi strahovi se najčešće opravdavaju pričom o insulinu, šećerima i masnim naslagama. Istina je da industrijski proizvodi poput bijelog hljeba, tjestenine i slatkiša osim što štete zdravlju, takođe lako dovode do taloženja masnih naslaga i debljanja. Ali, u slučaju voća to nije slučaj.
Ugljeni hidrati iz voća i integralnih žitarica su našem tijelu itekako potrebni, jer nam obezbjeđuju energiju i održavaju pravilno funkcionisanje metabolizma. Ugljeni hidrati su primarni izvor energije organizma, jer se najlakše razlažu do glukoze koja je tijelu potrebna za energiju.
Koliko voća je dozvoljeno na dijeti?
Ukoliko se borite sa viškom kilograma sigurno je da vas interesuje da li postoji određen limit u smislu dozvoljene količine voća u toku dana.
Do sada su urađene brojne studije kako bi se utvrdilo koliko voća je previše, odnosno koliko voća dnevno možete pojesti, a da to ne utiče na vaš nivo holestorola, nivo insulina i tjelesnu težinu. Istraživanja su pokazala kako čak 200 grama voćnog šećera dnevno ne izaziva nikakve neželjene efekte.
Neželjena dejstva šećera su zabilježena samo onda kada se dodaju u hranu. Samo voće, sa druge stane, ima samo pozitivna dejstva na organizam, bez obzira na unesenu količinu.
Ukoliko pazite na svoj dnevni unos šećera, birajte voćke sa manjim udjelom šećera. Tu u prvom redu spadaju bobičasto voće poput kupina, malina, borovnica i jagoda.
Da li voće deblja?
Odgovor na pitanje da li voće deblja jeste jedno veliko i kategorično „ne“. Slobodno se počastite omiljenom voćnom čak i ukoliko ste na dijeti, jer ne postoji ni jedan razlog zašto biste se odrekli voća ukoliko se borite sa viškom kilograma.
Dilema da li voće deblja odavno je razjašnjena i naučno potvrđena, a redovna konzumacija voća donijeće vam mnogobrojne prednosti po vaše zdravlje. Ipak, kao i sa svakom hranom, ni sa voćem ne biste trebali pretjerivati ukoliko pokušavate smršati. Voće i dalje sadrži kalorije, a prekomjeran kalorijski unos dovešće do taloženja viška kilograma.
Nema komentara